Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Next »

Sok embertől hallottam vissza, hogy jövőre nagyon jó lesz mindenkinek, mivel az SzJA csökkentés mindenkire érvényes. Akit érdekelt a dolog, az utánaolvasott a hatásoknak, én is ezt tettem, megrágtam jól, hogy emészthetőbb legyen... így legalább rajtam kívül más is gondolkodik a dologról.

Az SzJA csökkentés alapja az egykulcsos személyi jövedelem adózás, amelynek az a lényege, hogy mindenki keresettől függetlenül egyformán adózik, az adókulcs nem növekszik a jövedelemmel, a személyi jövedelemadót tekintve mindenki azonos arányban viseli a köz terheit. Ilyen adó az ÁFA is, amelyet mindenki egyformán fizet, ha egy adott terméket megvesz, a terméken lévő adó nem függ a vásárló jövedelmétől. A progresszív személyi jövedelemadó a magasabb jövedelemmel rendelkezőket jobban érinteti, mivel bizonyos jövedelem felett többet von el az állam adó formájában.

Sajnos az SzJA csökkentés nem jelenti azt, hogy jövőre mindenki jobban jár, nem jelenti azt, hogy több pénzt kap kézhez jövőre, ahogy az se feltétlen igaz, hogy a gyerekvállalást ösztönözné az új adórendszer.

Vegyünk egy viszonylag jól keresőt, legyen a fizetése 250e forint, idén kézhezkap 162e forintot, jövőre csak 158e forintot. Ha van egy gyereke, akkor idén kap 174e forintot, jövőre 180e forintot. Ez a 6e forint különbség nyilván gyerekvállalásra fogja ösztönözni a családot, amikor köztudott, hogy az első gyerek a legdrágább, mivel meg kell venni mindent, amit a többi gyerek örökölni tud. Ha a második gyereket tervezné az ember, akkor idén kapna 189e forintot, jövőre kap majd 205e forintot, tehát a második gyereknél már 16 ezer forint a különbség az új adórendszer javára, ez gyerekenként 8 ezer forint. A harmadik gyerek esetén idén 222e forint a járandóság, jövőre 255e a kézhez kapott összeg, vagyis itt már 33e forint az előny az új adórendszer javára.

Úgy gondolom, hogy 33e forint előny nem fog tolongást jelenteni a gyerekvállalás terén, és persze az sem segíti a gyerekvállalást, hogy ennyit minimum emelni fognak az árakon, hiszen a 360 milliárd forintos válságadó felét a megszorongatott cégek nyilván átterhelik a vásárlókra – lásd a bankadó óta 15-20 százalékot emelkedtek a banki költségek. Ezek a cégek arra a kb. 4 millió alkalmazottra fogják terhelni, akik alig kapnak több pénzt kézhez, mint eddig. Összességében nem jelent sokat az a 4-6e forint, amennyivel havonta több pénzt hagy az ember a boltban, vagy fizet ki a mobil vagy az internet után... de ez a kis összeg pont fedi azt a pénzt, amennyivel a kétgyerekes átlagkeresők többet kapnak.

A 250e forintos bruttó havibér évente 3 millió forint, tavaly a kb. 4 millió bérből és fizetésből élő adózó kb. 85 százaléka keresett ennél kevesebbet. Ez azt jelenti, hogy a kormány adóterve az emberek 85 százalékának szinte nem ad semmi előnyt, kivéve, ha a szülők vállalnak a meglévő kettő mellé egy harmadik gyereket is.

Mivel az adózók 85 százaléka bruttó 250e forintnál kevesebbet keres, igen esélyes, hogy a maradék 15 százaléknak ennél több a fizetése. Ezen 15 százalékból kb. 12 százalék keres 250e és 500e forint között. Sejteni lehet, hogy ennek a kb. 450 ezer emberből a többségnek a fizetése a 250e forinthoz közelebbi végén van a tartománynak, s nem az 500e forintot veri a havi juttatása.

Aki gyerekkel nem, de 500e forint bruttó fizetéssel büszkélkedhet, annak idén 277e forintot utal a cég, jövőre ez 313e forint lesz, a különbség 36e forint. Aki nettó 300e forintot tud hazacipelni havonta, annak általában nincsenek olyan gondjai, hogy miből vesz ennivalót a hónap végén – hacsak nem vállalta túl magát hitelekkel. Ha nem vállalta túl magát, de teljesen véletlenül svájci frank alapú hitele van, akkor ez a 36e forint segítséget ad ahhoz, hogy a lakás- és/vagy autóhitelt könnyebben fizetni tudja, de nem fogja azonnal bedönteni a gazdaságba ezt a plusz pénzt. A jólkereső gyerektelen adóalanyunk 50e forinttal több pénzt kap egy gyerek fogantatásától számítva, ez azonban csak 14e forinttal több, mint amennyi pénzt gyerek nélkül kap januártól. Úgy gondolom, hogy 14e forint – a fizetésének 5 százaléka – nem fogja gyerekvállalásra ösztönözni. Két gyerek esetén az idei és a jövő évi fizetés között már 60e forint különbség van, de a kormánynak a második gyerek csak 10e forintot ér. Ám a harmadik trónörökös már 126e forint előnyt jelent jövőre, a harmadik gyereket 66e forinttal támogatja az állam.

Látható, hogy a 12 százaléknyi középosztályt célozta meg a kormány azzal az üzenettel, hogy a meglévő két gyerek mellé vállaljanak további gyerekeket. A gyerektelen pároknak nem adott túl sok ösztönzést – hiszen a gyermektelen szülők 97 százalékának mindössze fejenként és havonta maximum 14e forinttal járul hozzá az első gyermek költségeihez, továbbá a gyermektelen szülők 85 százalékának pedig csak maximum hat ezer forint a gyerekvállalásra való buzdítás a kormány részéről. A társadalomkutatók szerint mostanság a gyerektelen párok, illetve az egykét nevelő családok vannak többségben, ahol kettő gyerek van, ott már külön támogatás nélkül is el tud férni egy harmadik gyerek, ha a szülők ezt akarják... nem kell nekik többletpénzt ígérni.

A felső százötvenezer – a maradék 3 százalék – jelentősen meg lett támogatva, nem panaszkodok, vagy irigykedek, én a hétszázhúszezres fizetésemmel ide tartozok, gyerektelenül idén 367e forint helyett jövőre közel 451e forintot fogok kapni, ez 84 ezer forinttal több, mint idén. Ha lenne egy gyerekem, akkor idén 379e forint lenne a havi fizetésem, jövőre 473e forint érkezne a bankszámlámra. Idén 12e forint anyagi könnyebbséget jelentene a gyerek, jövőre 22e forintot ér az első gyerek az államnak. Hogy is mondjam, ha havonta 450 ezer forintot tudok elkölteni, akkor igen esélytelen, hogy ez a tíz ezer forintnyi többlet pénz lendít majd át azon a határon, hogy a feleségemmel gyermeket vállaljunk. Ilyen fizetés mellett nem anyagi okok állnak a háttérben.

Visszatérve a 84 ezer forintnyi "fizetésemelésre": örülök ennek a pénznek, de nem tudok felhőtlenül boldog lenni, mivel ezt a pénzt a kormány másoktól veszi el. Azoktól, akik felelőtlenül átlépnek az állami nyugdíjrendszerbe, az ő megtakarított pénzüket fogom jövőre megkapni. A kormány úgy gondolja, hogy ezzel a plusz bevétellel majd felpörgeti a belső fogyasztást, hiszen az emberek majd kezdenek ezzel a pénzzel valamit. A terveim szerint ebből a pénzből megtakarítás lesz, mivel a kormány 14 hónapig bizonytalanságban tartja a nyugdíjpénztári vagyonom, a bizonytalanság pedig – vagyis a biztos jövő hiánya – takarékoskodásra késztet. Ha úgy döntök, hogy nem teszem biztos helyre a teljes összeget, hanem egy részét inkább a fogyasztásom növelem, akkor olyan dolgokat fogok venni, amelyeket külföldön gyártanak, vagy önálló életemben először külföldre fogok menni nyaralni.

Ha a két bekezdéssel előbb említett 150 ezer embernek havonta csak 100e forinttal több pénzt hagy az állam a fizetési borítékjában, akkor az évente 180 milliárd forintjába kerül az államnak, de a "felső tízezer" jelentősen rontja a statisztikát, hiszen több megyében is százmilliós nagyságrendben vallottak be bérjellegű jövedelmeket adózók.

Unknown macro: {center}
Unknown macro: {center}
      
      
Page viewed times
  • No labels
#trackbackRdf ($trackbackUtils.getContentIdentifier($page) $page.title $trackbackUtils.getPingUrl($page))